Tasarım Soruları

S-) Endüstriyel Tasarim Nedir ?

C-) Tasarim, bir ürünün tamaminin veya bir parçasinin çizgi, sekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekligi ve süslemesi gibi insan duyulari ile algilanabilen çesitli unsur veya özelliklerinin olusturdugu görünümdür. Diger bir deyisle tasarim, bir ürün yada ürün parçasinin görünümüdür.

S-) Endüstriyel Tasarimlarda Hak Sahibi Kimdir ?

C-) Tasarim hakkinin sahibi tasarimci veya onun hukuki halefleridir. Ücretli olarak hizmet veren çalisanlarin, islerini görürken tasarladiklari tasarimlarin sahibi hizmet iliskisi nedeniyle, onlari çalistiranlardir. Bu gibi konularda çalisan, yapilan tasarimin önemine göre degerlendirme sonucunda saptanacak bir bedel alma hakkina sahip olabilmektedir.

S-) Endüstriyel Tasarimlarda Koruma Süresi Ne Kadardir ?

C-) Yeni ayirt edici nitelige sahip tasarimlar müracaat tarihinden itibaren ?5? yil koruma altina alinmaktadir. Bu süre beser yillik dönemlerde yenilenmek kaydiyla, 25 yila kadar uzatilabilir. (yenileme talebi koruma süresinin sona erdigi ayin son gününden önceki 6 ay içinde yapilmalidir. Eger bu süre geçirilirse, ek bir ücretin ödenmesi sartiyla tescilin sona erdigi günden itibaren 6 ay içinde yapilabilir.)

S-) Türkiye’de Endüstriyel Tasarimlarin Tescili Ve Korunmasinda Yetkili Kurum Hangisidir ?

C-) Bu konuda tek yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü’dür.

S-) Hangi Tasarimlar Endüstriyel Tasarim Kapsaminda Korunamaz ?

C-) Yeni ayirt edici nitelige sahip olmayan tasarimlar ile kamu düzeni ve genel ahlaka aykiri tasarimlar koruma kapsami disindadir. Ayrica, teknik fonksiyonun gerçeklestirilmesinde, tasarimciya tasarima iliskin özellik ve unsurlarda hiçbir seçenek özgürlügü birakmayan tasarimlar da koruma kapsaminin disindadir.