Marka Soruları

S-) Marka Nedir?

C-) Marka, bir firma yada sahs tarafindan üretilen mal veya hizmetlerin, baskaca firma yada sahislar tarafindan üretilen mal veya hizmetlerden ayirt edilmesini saglayan; kisi adlari, sözcükler, sekiller, harfler, sayilar gibi baski yoluyla yayinlanabilen ve çogaltilabilen her türlü isarete verilen addir. Marka ile ilgili en önemli kriter, kullanilan isaretin benzer ürün yada hizmetlerden farklilasmayi saglayan ‘Ayirt Edici Özeliliginin’ bulunmasi gerekliligidir.

S-) Türkiye ‘de Marka Tescilinde Yetkili Kurum Hangisidir Ve Bu Islemleri Kimler Yapabilir ?

C-) Türk Patent Enstitüsü TPE, kanunlarla bu konuda yetkili kilinmistir. TPE Ankara da faaliyet gösteren Sanayi Bakanligi na bagli özerk bir kurumdur. Türk Patent Enstitüsünde islem yapma yetkisi ise, bizzat müracaat eden gerçek hak sahiplerine veya hak sahiplerini Enstitü Nezdinde temsile yetkili ve sicile kayitli resmi Marka Vekillerine taninmistir.

S-) Kimler Marka Müracaati Yapabilir ?

C-) Türkiye Cumhuriyeti vatandaslari (ticari faaliyeti bulunan sahis ve tüzel kisiler)Paris Sözlesmesine üye olan ülkelerin vatandaslari.

S-) Marka Tescili Neden Önemlidir?

C-) Kullandiginiz Ticari isaretin -ayirt edici- taklit edilmesinden endise duyulmasi halinde, en kisa sürede tescili için TPE’ye basvurulmasi gerekir. Diger gerçek yada tüzel kisiler sizden önce markanizin tescili için basvuruda bulunabilir ve sizin hak kaybiniza sebep olabilir. Markaniz tescil edilebilirlik kriterlerine sahip ise tescil edilerek on yil süre ile korunacaktir. Her on yilin sonunda yapacaginiz yenileme talebi ile de koruma süresini istediginiz kadar uzatmaniz mümkün olacaktir. Bunun yaninda,
Tescilli markaniza ait tüm haklar size aittir, 3. kisiler izinsiz kullanamaz.
Ayrica markanizi bir baskasina devredebilir yada kullanim hakkini (Lisans) verebilirsiniz.

S-) Marka tescil basvurusundan önce yapilmasi gerekenler nelerdir?

C-) Öncelikle yukarida belirtildigi üzere marka olarak tescil edilmek istenen isaretin ayirt edici olmasi bir zorunluluktur. Buna göre, üzerinde çalisilan isaretin ayirt edici bir isaret olmasinin en bastan saglanmasi gerekmektedir. Aksi durum isaretin tesciline engel olacagi gibi bir sekilde söz konusu isaret tescil edilse dahi üzerinde kullanilacagi ürün veya hizmetleri piyasada mevcut benzer ürün yada hizmetlerden ayirt etmesi saglanmis olmayacagindan markadan beklenilen hukuki ve ekonomik yararlar saglanamayacak ve markanin etkisi çok az olacaktir.
yukarida belirtildigi gibi, tescil edilmesi düsünülen bir isaretin ayni yada benzerinin baskalari tarafindan daha önce tescil için basvurusunun yapilmis olmasi yada tescil edilmis bulunmasi marka olarak tescilin önünde bir engeldir. Bu durumda bir benzerlik arastirmasinin yapilmasi zorunlu bir islemdir. Böylece benzer markalar önceden tespit edilecek ve basvuru maliyetleri azaltilabilecegi gibi üzerine ciddi yatirimlar yapilmasi düsünülen bir isaretin önceden tespiti ile yeni isaretlerin bulunabilmesi önemli ekonomik avantajlar saglayacaktir.