Patent Soruları

S-) Türkiye’de Patent Tescilinde Yetkili Kurum Hangisidir ve Bu Islemleri Kimler Yapabilir ?

C-) Ankarada bulunan Türk Patent Enstitüsü (TPE) Baskanligi, Kanunlarla bu konuda yetkili kilinmistir.Türk Patent Enstitüsünde islem yapma yetkisi de sadece müracaatçilara ve Enstitü Siciline kayitli, resmi patent vekillerine taninmistir.

S-) Patent alinabilmesi için aranan kriterler nelerdir?

C-) Öncelikle her buluş patent ile koruma altina alinamaz. Bir buluşun patent ile koruma altina alinabilmesi için Yeni olmasi, Sanayiye uygulanabilir olmasi ve o güne kadar var olan Teknigin Bilinen Durumunu asan bir seviyede olmasi gerekir. Buluşun Yeni sayilabilmesi için, patent basvurusundan önce yazili, sözlü yada baska bir sekilde kamuya açiklanmamis olmasi gerekir. Buluş, konusunda uzman bir kisinin kolayca düsünüp ortaya koyamayacagi bir durumu ifade ediyorsa Teknigi Bilinen Durumu asilmis sayilacaktir.

S-) Hangi Buluşlara Patent Alınamaz ?

C-) Kesifler, bilimsel teoriler, matematik metotlari, zihni ticari ve oyun faaliyetlerine iliskin plan, usul ve kurallar edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteligi olan yaratmalar, teknik karakteri olmayan bilgisayar yazilimlari, bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulmasi ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller, insan veya hayvan vücudu ile ilgili teshis usulleri, konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykiri olan buluslar, bitki ve hayvan türleri vay önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetistirilmesi usulleri, patentle korunamazlar.

S-) Patent Nedir ?

C-) Patentin konusu bulustur ve bulus, teknik bir soruna bulunan çözümün adidir. Patent; olumlu yönüyle sahibine bulusu üzerinde ekonomik olarak yararlanma imkani saglayan ve olumsuz yönüyle de söz konusu bulustan baskalarinin yararlanmasini yasaklama imkani veren ve türüne göre 7 (Incelemesiz Patent), 10 (Faydali Model) yada 20 (Incelemeli Patent) yil koruma imkani veren hukuki bir belgedir.

S-) Buluş nedir?

C-) Tarim dahil olmak üzere sanayinin herhangi bir kolundaki var olan teknik problemlere getirilen teknik çözümler bulus olarak nitelendirilmektedir. Baska bir ifadeyle var olan problemlere getirilen teknik çözümler olarak da tanimlanabilir. Bir seyin bulus olabilmesi için bir problem ve bu problemin çözümü sarttir.